Spis tresci
Biurko przy oknie – dlaczego to dobry pomysł?
Zazwyczaj – o ile mamy taką możliwość – intuicyjnie ustawiamy biurko pod oknem. Praca w świetle naturalnym buduje poczucie komfortu, poprawia ogólne samopoczucie, sprzyja koncentracji i zmotywowaniu.
Stanowisko pracy powinno być dobrze oświetlone. W przypadku biur regulują to odpowiednie przepisy – biurko powinno być oświetlone światłem minimum 500 luksów (to parametr określający liczbę lumenów padająca na metr kwadratowy). Co to oznacza w praktyce? 500 luksów obserwujemy na przykład w ciągu dnia przy częściowo zachmurzonym niebie lub też w cieniu drzewa w słoneczną pogodę. Biurko przy oknie pozwala często uzyskać tę wartość w całości ze światła naturalnego.
Okno powinno być jednak wyposażone w rolety, żaluzje lub zasłony, aby łatwo kontrolować intensywność światła. To szczególnie ważne, jeśli w ciągu godzin Twojej pracy, promienie słoneczne świecą bezpośrednio w szybę.
Najlepsze ustawienie biurka względem okna? Bokiem do szyby
Biurko ustawione prostopadle do okna pozwala uniknąć efektu oświetlenia, a jednocześnie równomiernie oświetli blat roboczy. Optymalna odległość między miejscem, w którym siedzisz a oknem to zwykle 50-100 cm. W takiej konfiguracji może sprawdzić się biurko narożne lub biurko typu studio. Dodatkowo – ponieważ tył biurka będzie wyeksponowany – warto zadbać o estetyczne ułożenie kabli (a także wybrać mebel, w którym zadbano o estetykę jego każdej strony).
Choć boczne ustawienie biurka jest dla wielu osób najbardziej komfortowe, wymaga więcej przestrzeni niż ułożenie go frontem do okna, z tego powodu (szczególnie w domowych biurach) nie zawsze jest możliwe do zastosowania.
Biurko frontem do okna – najczęściej stosowane rozwiązanie
Choć „biurko w oknie”, czyli ustawione frontem do szyby, nie jest rozwiązaniem idealnym, w domach spotykamy się z nim najczęściej. Pozwala optymalnie wykorzystać miejsce w pomieszczeniu, a możliwość spoglądania na otwartą przestrzeń stymuluje umysł i chroni wzrok.
Dowiedz się więcej: Jak chronić oczy podczas pracy przy komputerze?
Biurko na wprost okna sprawdzi się szczególnie dobrze do pracy bez komputera – rysunku technicznego, prac manualnych (np. szycia, składania elementów) czy pisania odręcznego. Z kolei w przypadku pracy z komputerem może budować wrażenie dyskomfortu ze względu na różnicę kontrastu między ekranem komputera a otaczającą go przestrzenią (siedząc naprzeciw szyby, na nasze oczy pada bardzo intensywne światło, nawet w pochmurny dzień). Z tego powodu przydatne będą zasłony lub rolety przyciemniające (które zmniejszają natężenie światła).
Biurko ustawione tyłem do okna?
W przypadku pracy komputerze, takie rozwiązanie zazwyczaj nie będzie dobrym pomysłem. Na ekranie (nawet tym matowym i wykonanym w zaawansowanej technologii) będą pojawiać się refleksy świetlne i/lub cienie. Tego rodzaju artefakty sprawiają, że szybciej pojawia się zmęczenie lub rozdrażnienie, spada efektywność i męczą się oczy. W dłuższej perspektywie takie ustawienie może też wpływać na zaburzenia postawy i bóle kręgosłupa, ponieważ sprzyja pochylaniu się, przybliżaniu głowy do ekranu i innym nieprawidłowościom.
Wszystko to sprawia, że dla efektywnej w pracy w biurku ustawionym tyłem do okna, konieczne będą zasłony, rolety lub inne rozwiązania blokujące światło.
Biurko przy oknie balkonowym
Jeśli ustawiasz biurko przy oknie balkonowym, zwróć uwagę, aby nie zablokować lub nie utrudnić wejścia na balkon. W takim miejscu często sprawdza się biurko ustawione prostopadle do drzwi okiennych. Przejście zostaje wizualnie wyodrębnione i – zazwyczaj – estetycznie wpisuje się w aranżację pokoju. Plusem biurka ustawionego bokiem do okna jest też dodatkowa przestrzeń robocza na parapecie (najczęściej jest on na wysokości zbliżonej do typowej wysokości blatu).
O czym jeszcze warto pamiętać? Wskazówki aranżacyjne i dobre praktyki
W prawidłowym oświetleniu biurka pomoże Ci odpowiednia lampka – przyda się nie tylko po zmierzchu, ale też w bardziej pochmurne dni lub w godzinach poprzedzających zachód słońca czy wczesnym rankiem.
Dobrym wyborem może być lampka wyposażona w neutralne światło – o barwie zbliżonej do światła dziennego (w przedziale 5 500 do 7 000 Kelwinów). Światło w tym zakresie określa się jako tzw. neutralną biel. Z kolei po zmroku dobrym rozwiązaniem może być ciepła biel (to kolor budujący wrażenie komfortu i relaksujący). Jeśli natomiast zależy Ci na wzmocnieniu koncentracji, rozważ barwy zimne. Miej jednak na uwadze, że przy dłuższej ekspozycji mogą powodować dyskomfort (to bardzo jasna, niekiedy rażąca biel, przechodząca w niebieskawy „mechaniczny” odcień).
Pamiętaj, że w artykule umieściliśmy zalecenia i dobre praktyki – chcąc ustawić biurko przy oknie, w pierwszej kolejności weź pod uwagę własne potrzeby i ograniczenia, jakie narzuca przestrzeń, którą dysponujesz.